fbpx

Sledování oblohy mě nikdy neomrzí. Nejen v létě, když můžu líně ležet v trávě. Ale i když se povinnosti valí, jako když hrom bije.

Stačí se podívat na nebe a jste v přírodě, i když les není na dosah a na procházku není čas. Zvedněte hlavu a udělejte si pětiminutovou dovolenou, cestou do práce. Jaké je nebe dneska? Šedivé a zachmuřené, větrné a plné roztodivných tvarů? Poseté beránky?

Naučte se v oblacích číst a poznáte, jestli bude hezky, přijde změna počasí nebo průtrž mračen. Hodí se to, když chcete vyrazit ven. Nebo jen tak hodit všední starosti za hlavu. Nebeské představení nikdy nekončí.

Cirrus

Bílá vlákna, která se táhnou po modré obloze. Zapadající slunce v nich dokáže rozehrát ohnivé barvy. Cirry (česky také řasy) se nacházejí vysoko v atmosféře (8–10 kilometrů nad zemí) a skládají se z ledových krystalků. Během dne můžou předpovídat zhoršení počasí. Když se ale rozplynou, nemáte se čeho bát.

cirrus

Cirry jsou ty vláknité oblaky nahoře, pod nimi cumuly

Cumulus

Pozorujte je z trávy a hledejte v nich nejrůznější podoby. Bývají oddělené a když je žene vítr, házejí na zem pohyblivý stín. Jsou poměrně nízko, 2–4 kilometry nad zemí, a poznáte je také podle toho, že jsou na spodní straně šedavé.

cumulus

Cumuly jako vyšité

cumulus stratus

Cumuly začínají vytvářet souvislou vrstvu. Za chvíli je tu déšť jak na koni

Stratus

Latinsky to znamená vrstva, česky se jim říká sloha. Tahle vůbec nejnižší oblačnost neslibuje výletníkům nic příjemného. Sluníčko se neukáže a můžete čekat mrholení a lezavé počasí. Stratus se vyskytuje se ve výšce do 1 kilometru nad zemí a přikryje krajinu šedivou dekou. S oblibou se vyskytuje v zimě.

stratus

Obloha, která neslibuje nic příznivého

Cirrostratus

Průsvitný závoj tvořený cirry (řasami), který zastírá slunce a často se postará o různé pozoruhodné efekty jako například halo (zářivý prstenec kolem slunce nebo měsíce). Je průhlednější než altostratus. Cirrostratus ohlašuje blížící se teplou frontu.

cirrostratus

Halo, které je specialitou právě cirrostratů. Foto Petr Hykš, licence CC, flickr

Cirrocumulus

Cirrocumuly vytvářejí na nebi vzory složené z drobných zrn. Když vydrží do večera, těšte se na barevnou podívanou. Nacházejí se poměrně vysoko, kolem 8 kilometrů nad zemí. Když se vám poštěstí, uvidíte na nebi irizaci, kdy se kousíček nebe najednou zatřpytí duhovými odlesky.

cirrocumulus

Cirrrocumuly tvoří drobná zrna a tím se liší od hrubších altocumulů. Na obrázku to je ten malý zrnitý oblak uprostřed.

irizace oblaků

Irizace – oblaka se najednou duhově zatřpytí. Foto fishhawk, licence CC, flickr

Stratocumulus

Jednotlivé obláčky se začínají spojovat, jejich okraje nejsou vždycky jasně oddělené, můžeme v nich pozorovat tmavší místa, nejsou vláknité. Stratocumulus se skládá z vodních kapiček, ale někdy může obsahovat i sněhové vločky.

stratocumulus

Stratocumulus se nachází v menší výšce než altocumulus

Altostratus

Altostraty tvoří vrstvu (stratus) a bývají o něco níž než cirry, ve výšce kolem 6 kilometrů. Až je uvidíte na obloze společně s cumuly, můžete si je porovnat a všimnout si, jak se různá oblačnost vyskytuje různě vysoko. Od cirrostratu se liší mimo jiné tím, že netvoří halové jevy.

altostratus

Altostratus může tvořit vrstvu až několik set kilometrů dlouhou

 

Altocumulus

Lehounké oblačné chomáčky, které plují výš než klasické cumuly (ve výšce 4-6 kilometrů) a připomínají bílou cukrovou vatu. Anebo stádo beránků.

altocumulus

Altocumuly jsou ty žebrované oblaky. Na fotce je krásně vidět, že jsou níž než kondenzační stopa nad nimi.

Cumulonimbus

Jasné znamení, že se na obloze vaří bouřka. Ohromné bílé oblaky se kupí na obzoru. Dramatická podívaná, která slibuje drama i na zemi. Cumulonimbus často mívá tvar kovadliny. Uvnitř cirkulují ledové krystalky, někdy i kroupy. Jestli jste venku, myslete na to, kam se schováte, až spadnou první kapky.

cumulonimbus

Cumulonimbus – chystá se bouřka

Nimbostratus

Oblaky v podobě jednolité vrstvy, která slibuje jediné: vytrvalé pršení nebo sníh. Slunce přes ně neuvidíte, dost možná i několik dní. Vyskytují se nízko nad zemí (2 kilometry) a potáhnou potáhnou krajinu mlžnými cáry. Nejlepší je v takovém případě zalézt si doma ke knížce a počkat, až se vyčasí.

nimbostratus

Nimbostratus vám zaručí umrněný, vlhký den

O oblacích se dozvíte víc, podrobněji a odborněji na webu Atlas oblaků.
O počasí se dočtete v knížce Když se blýská na časy, kterou napsal tým českých meteorologů.

Kde není uvedeno jinak, všechny oblaky jsem vyfotila já.