Pozorování ptáčků na krmítku baví snad každého. Naučím vás připravit krmení, které ptactvu prospěje a přiláká různé druhy.
Začalo to jednou lojovou koulí a teď máme za oknem ptačí safari. Na kouličku chodily hlavně sýkorky. Modřinky a koňadry. Postupně jsme rozšířili ptačí menu a přidali se vrabci polní a červenky. Teď u nás hoduje na deset různých druhů ptáků a pravidelně přilétá strakapoud velký.
Každé ráno se těším, kdo zase přiletí a jak bude „našim“ opeřencům chutnat nová várka „koláčků“. Krmení pro ptáky si snadno vyrobíte doma. Neváhejte zapojit děti a vyhrát si s různými druhy krmiva. Čím pestřejší bude, tím rozmanitější podívaná za oknem vás čeká.
Semínkové zvonce
Pro krmení ptáků jsou vhodnější než lojové koule v síťce, která se po snědení obsahu promění v plastový odpad. Klacíku, který květináčem prochází, se může dobře přichytit třeba strakapoud, který vám na krmítko pro malé ptáčky jinak nepřiletí.
Potřebujete:
- květináč o průměru 10-12 cm nebo rozpůlený kokosový ořech (použít se dá taky starý plecháček, který naplníte směsí, zapíchnete do něj klacík a zavěsíte na strom za ouško)
- středně silný klacík, dlouhý asi 25 cm
- kousek tvrdého papíru
- silnější provázek
- hovězí lůj (nebo kokosový tuk)
- ovesné nebo pšeničné vločky
- arašídy (samozřejmě nesolené)
- směs semen (slunečnice, proso, mák, konopí…)
Lůj rozpusťte v kastrolu na plotně (kokosový tuk na vodní lázni – viz návod na koláčky). Přisypejte vločky a semínka a nechte chvilku zchladnout.
Mezitím si z papíru vystřihněte kolečko, které se vejde na dno květináčku a udělejte do něj díru nůžkami a protáhněte jím klacík, aby aspoň o 10 cm přesahoval okraj květináče a nad dírkou jste měli tak 3 cm na přivázání provázku na zavěšení.
Klacík na papíru vložte do květináče a naplňte ho semínkovou směsí. Dobře ji umačkejte a nechte na chladném místě ztuhnout. Zavěste zvonec na strom a můžete začít vyhlížet ptačí strávníky.
Arašídové korále
Vypadají hezky rozvěšené ve větvích, s oblibou na ně chodí sýkory modřinky a koňadry. Když jsme je zavěsili v blízkosti tlustší větvičky, ozobával je i strakapoud. Pokud je budete vyrábět s dětmi, pomozte jim s propichováním arašídových skořápek. Jde to trochu ztuha, tak ať se nezraní.
Potřebujete:
- silnější jehlu
- režnou nit
- kousek rafie nebo korálek
- arašídy ve skořápce
Ustřihněte dostatečně dlouhý kus nitě (asi 60 cm), navlékněte na ni korálek a nad ním zavažte na uzel (jestli chcete mít korále ozdobnější, udělejte „mašličku“ z několikrát přeloženého kousku rafie a na ten uvažte z nitě smyčku). Dvojitou nit pak navlékněte do jehly a na ni navlékejte arašídy. Nejlepší jsou korále o délce tak 20 centimetrů.
Zavěste venku na větev a těšte se, kdo přiletí. Většinou ptáčkům trvá tak půl dne až den, než laskominky najdou.
Kokosové „koláčky“
Zatím největší hit našeho krmného stanoviště. Na kokosové „koláčky“ chodí sýkora parukářka a taky sýkora uhelníček. Stojí na ně frontu i sýkorky modřinky a koňadry, sem tam si přijde zobnout strakapoud.
Potřebujete:
- formičky na muffiny (ideálně silikonové)
- tlustší drát a kleště
- kokosový tuk
- ovesné vločky
- loupanou slunečnici
- další možné přísady: mák, konopné semínko, mastňák habešský
Kokosový tuk rozpusťte v míse, kterou posadíte na hrnec s vodou (vody stačí na dva prsty). Přiveďte vodu k varu a až se tuk rozpustí, sundejte mísu opatrně z hrnce. Do tuku přisypejte vločky a semínka a nechte chvíli zchladnout. Potom rozdělte směs do formiček na muffiny, trochu upěchujte a dejte do ledničky zatuhnout.
Z drátu si mezitím umotejte spirálu (viz obrázek), z jejíhož středu půjde nahoru rovný kus drátu. Na něj pak napíchněte koláček, zajistěte ho svrchu druhým koncem drátu a zavěste na strom.
Další tipy pro krmení ptáků
Slunečnicová semínka mají u nás nejraději sýkorky koňadry a modřinky. Vrabci polní preferují lojové kouličky. Parukářky chodí výhradně na kokosové koláčky, strakapoud střídá koláčky a arašídy. Červenka chodí na naše pítko, umístěné bezpečně na terase, občas i na lojovou kouli. Na zemi pod krmítkem se směsí semen zobávají sojky. Arašídy můžete ptáčkům nabídnout i vyloupané, dají se koupit ve velkém balení (viz odkazy dál).
Spoustu dalších užitečných informací se dozvíte z knížky Krmíme ptáky – ale správně od Petera Bertholda a Gabriely Mohr. Z ní jsem na začátku čerpala nejvíc. Najdete tu rady ohledně vhodného krmení a typů krmítek. A taky varování, čím nekrmit (například zbytky pečiva a jídla, těstovinami, margaríny, ztuženými tuky nebo máslem, protože snadno žlukne). Šikovný je přehled základních druhů ptáků, které můžete na krmítku zahlédnout.
Autoři knížky zastávají názor, že je dobré krmit ptáky nejen v zimě, ale celoročně. Opírají se o nedávné vědecké studie, které ukazují, že ptáků u nás ubývá. S klesající dostupností hmyzu je pro ptactvo obtížné nejen přežití v zimě, ale i období hnízdění a vyvádění mláďat na jaře a v létě.
Různé druhy vhodných semínek i krmítek nabízí Zelená domácnost. Jestli si chcete vyrobit krmítko vlastní, spoustu originálních námětů najdete na v článku 9+ inspirací pro výrobu krmítek. Akce spojené s pozorováním ptáků, včetně Ptačí hodinky, pořádá Česká společnost ornitologická.
Titulní foto: strakapoud velký, autor Andrej Chudy, VisualHunt
Olgo, díky za detailní návod v doprovodu krásných obrázků – jako vždy 🙂
Je to inspirující potěšení!
Děkuju, Ivo. Dej vědět, kdo k vám přiletěl 🙂